sobota, 10 listopada 2012

Starcie Kozaków z podjazdem Gosiewskiego

W ramach krakowskiej ligi "Ogniem i mieczem" przyszło mi się zmierzyć z czatą Gosiewskiego wystawioną przez Swawolnika (11 PS czyli pełna opcja w tej historycznej rozpisce). Ja stawiłem się z 15 punktowym podjazdem kozackim w składzie:
- pułkownik kozacki (4 rozkazy),
- esauł (1 rozkaz),
- 4 sotnie mołojców - (2x4 podstawki + 2x2 podstawki),
- 1 sotnia mołojców rejestrowych (1x4 podstawki),
- 2 sotnie rejestrowej jazdy kozackiej (2x3 podstawki),
- 6 wozów taborowych (podzielone na dwa osobne tabory po 3 podstawki),
- plastuny (2 podstawki),
- wataha czerni kozackiej (10 podstawek).

Losowanie scenariusza przez Litwinów dało - 2 razy obronę przeprawy i furaż. Swawolnik wybrał obronę przeprawy. Niestety zapomniałem wziąć modelu rzeki z domu i musieliśmy posiłkować się papierowym modelem z narysowanym mostem :). Po rozstawieniu terenów skorzystałem z zasady "Kiedy Kozak nie ma błota..." i podsunąłem zagajnik maksymalnie ile się dało w stronę mostu, obniżając przez to o 6 punkty zwiadu. Litwini wygrali więc w zwadzie, użyli jednak tylko forsownego marszu.

Efekty dodatkowe - trzy razy opóźnienie, opóźniły mi wszystko co mogły czyli rejestrowych i dwie sotnie jazdy.

Rozstawienie sił litewskich wyglądało następująco: dragoni w forsownym marszu znaleźli się w zagajniku, husaria, jazda kozacka oraz Ganzhof ustawili się za mostem, natomiast rajtarzy i Gosiewski zostali po swojej stronie mostu.
Ja ustawiłem 12-podstawkową rotę mołojców gotową do szturmu na zagajnik. Tabory po obydwu stronach roty, tak by minęły zagajnik, a czerń po mojej prawej stronie.
Po wydaniu rozkazów moi mołojcy razem z Esaułem ruszyli prosto na dragonów. Dopadli ich w pierwszym ruchu szarżujących. Tabory podsunąłem lekko do przodu. Na nie też ruszyła husaria i jazda kozacka, odpowiednio na te które miały w zasięgu widzenia.
Mołojcy dopadli dragonów i szybkim atakiem zadali im spore straty. Jazda kozacka w tym samym czasie szarżująca na tabor przypadkowo wpadła na mołojców - nie dojechała więc do taboru i wzięła udział w walce z mołojcami. Dragoni i jazda zostały odparte i rzuciły się do ucieczki, a mołojcy poszli za nimi w pościg. Uciekający wpadli na rajtarów, którzy w tym czasie przeprawiali się przez most.  W tym samym czasie husaria przypuszcza ataki na tabor.Husaria ponawiała ataki na tabor, resztka niedobitków z chorągwi dragonów została wycięta przez mołojców przed mostem, natomiast uciekająca jazda kozacka przebiła się przez własnych rajtarów i została zebrana przez Gosiewskiego po swojej stronie mostu. 
Na polu bitwy pojawiła się pierwsza z opóźnionych sotni jazdy. Niestety dla mnie rzuty na wyszkolenie przy wyjściu z opóźnienia miałem masakryczne - rejestrowi i druga sotnia jazdy wytestowały 0, co opóźniło ich na dobre. W zagajniku pojawili się także plastuni, którzy wyszli z zasadzki.


Mołojcy wystawili strzelców przed spiśników, rajtarzy wspierani ogniem od jazdy kozackiej zaczęli karakolować za rzeką i zaczęła się długa wymiana ognia między tymi jednostkami, która trwała do końca bitwy. Husaria skutecznie wybiła załogi wozów taborowych, do których dotarli konni kozacy, którzy spieszyli się celem obsadzenia pustych wozów. Niestety jak na złość okazało się, że zapomniałem podsunąć pułkownika bliżej taboru, co skutkowało tym że nie mogłem wydać rozkazu obsadzenia wozów. Puste wozy zostały wystawione na zniszczenie przez husarię - tym razem jednak husaria miała pecha i nie zniszczyła ani jednej podstawki pustych wozów (!). Plastuni wyszli na skraj zagajnika w celu ostrzału husarii, jednak skończyło się to bez większego znaczenia.


Na polu bitwy pojawili się mołojcy rejestrowi - niestety w pewnej odległości od taboru, a była już czwarta tura bitwy. Za zagajnikiem w stronę husarii zaczęła poruszać się wataha czerni. 


Husaria po nieudanej próbie rozbicia wozów taborowych wycofała się lekko w tył. Po sporządkowaniu się zaszarżowała. Pierwotnie celem mieli być mołojcy ostrzeliwujący się przez rzekę, lecz wataha czerni także dostała rozkaz szarża, obie jednostki starły się więc w połowie odległości między sobą. W końcu udało mi się uzupełnić wozy, jednak na wiele się to nie zdało. Załoga po uzupełnieniu nie ma już zasady "Szybkie ładowanie", więc ma tylko jeden strzał na turę. Husaria została ostrzelana, jednak wysokie morale zrobiło swoje i na nic się zdał mój ostrzał. W końcu na polu bitwy zjawiła się także ostatnia spóźniona sotnia. 


Kozacy konno poruszają się za taborem w stronę husarii, lecz jest to już za późno by cokolwiek nimi zdziałać. Husaria starła się z czernią i zadała im spore straty - a czerń jak można było się spodziewać husarii żadnych strat. Dezorganizacja watahy, wycofanie w tył i husaria wpada na bok roty mołojców. Był to moment kluczowy dla wyniku bitwy, bo gdyby mołojcy stracili rozkaz obrona to straciłbym punkty za most, jednak duża liczba mołojców robi swoje i mamy remis w starciu. 


W scenariuszu mamy więc remis - obie strony dostają po 2 punkty za utrzymanie mostu. Litwa ma duże straty w jednostkach (0 punktów), a Kozacy dopuszczalne (1 punkt dla mnie). Całe starcie kończy się więc wynikiem 1:0 dla mnie czyli mamy starcie nierozstrzygnięte. 

Największym błędem z mojej strony była całkowita izolacja drugiego taboru, który podczas całej bitwy wystrzelił tylko raz oraz niepotrzebna chyba szarża czernią - bez wsparcia innej jednostki kontakt z husarią nie mógł się jednak skończyć niczym dobrym. Tutaj straciłem 2 podstawki czerni, a więc do końcowej punktacji o jedną podstawkę za dużo ;) 
Litwa na pewno za łatwo straciła dragonów - innych błędów Swawolnika niestety nie wychwyciłem. 
Opóźnieni kozacy konno, mimo że są słabi, mogliby mi mi pomóc rozstrzygnąć starcie taboru z husarią, gdyby udało się ich otoczyć, bo husaria nie miała tam żadnego wsparcia. Mieszane uczucia mam też do plastunów, nie przydali się za wiele (a może to jednak wina zbyt dużej odporności husarii?). 


2 komentarze:

  1. Fajny raport, dobrze się czyta. Jak na rzekę to całkiem dużo się działo :D
    Jedynie zdjęcia mogłyby być większe.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wydawało mi się że rozmiar 1024x768 będzie wystarczający, ja wszystko na nich widzę :P

    OdpowiedzUsuń